دانستن حق مردم است/به قلم ابراهیم فتاحی

در روز های گذشته جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی همدان مستقر و ازآنجا انجام عملیات جنگی خود به عنوان حامی بشار اسد بر علیه مخالفین رژیم حاکم بر سوریه انجام می دهند . این در حالی است که خبر استقرار و عملیات نظامی این جنگنده ها توسط خبرگزاری روسیه منتشر و ایران در این زمینه سکوت کرده و مقامات مملکت تا کنون توضیحی جهت تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی به مردم ارائه نداده اند.


دانستن حق مردم است
در روز های گذشته جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی همدان مستقر و ازآنجا انجام عملیات جنگی خود به عنوان حامی بشار اسد بر علیه مخالفین رژیم حاکم بر سوریه انجام می دهند . این در حالی است که خبر استقرار و عملیات نظامی این جنگنده ها توسط خبرگزاری روسیه منتشر و ایران در این زمینه سکوت کرده و مقامات مملکت تا کنون توضیحی جهت تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی به مردم ارائه نداده اند. دانستن حق مردم است و باید از هرگونه تصمیمی که توسط گردانندگان مملکت اتخاذ می شود مطلع باشند .

اصل۱۴۸ قانون اساسی صراحتا وبدون نیاز به تفسیر استقرارهرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور ،هر چند به عنوان استفاده های صلح آمیز باشد ممنوع اعلام می دارد. از طرف دیگربه استناد اصل ۷۷ هرگونه توافقنامه ی بین المللی در همه ی زمینه ها که بین ایران و کشور های دیگر منعقد می شودباید به تصویب مجلس برسد .
اگر چه پایگاه نظامی در کشورما ایجاد نشده اما از آنجایی که توافقی بین ایران و روسیه بوقوع پیوسته ضرورت تصویب آن از طرف مجلس امری است ضروری و مورد تأکید قانون اساسی . معلوم نیست چنین توافقی توسط کدام مرجع صلاحیت دار کشور صورت گرفته و چرا مردم نبایدتا به حال حد اقل اطلاعی از این موضوع داشته باشند؟ نه تنها مردم که نمایندگان ملت نیز از این توافق اطلاعی ندارند به طوری که آقای صادقی نماینده تهران اعلام نمودند، نامه ای به امضاء ۲۰ نفر از نمایندگان خطاب به رئیس مجلس جهت بر گزاری جلسه غیر علنی ارسال شده تا مسئولین ذیربط در این ارتباط به مجلس توضیح دهند .
شاید مسئولین ذیربط بگویند چون موضوع نظامی بوده خبری منتشر نشده است .
اگر این پاسخ درست است چرا روسیه بلافاصله خبر استقرار جنگده های خود راو حتی عملیات روزانه آن ها را منتشر می نماید؟ چرا نمایندگان مجلس قبل از این توافقنامه مطلع نبوده اند؟ مگر نباید توافقنامه قبلاتوسط نمایندگان ملت به تصویب برسد ؟آقای اولایتی روز گذشته فرمودند: طی ماه های گذشته، قرارهایی با روسیه و دیگر دوستانمان گذاشته‌ایم که در برابر تهاجمات امریکا و متحدانش به متحدانمان در سوریه و عراق بایستیم که از آن جمله همکاری‌های دفاعی است که مشاهده کردید و این نیز امر غیرمنتظره‌ای نیست .
نقض قانون اساسی صورت گرفته وایشان می فرمایند«واین امری غیر منتظره نیست » جناب آقای ولایتی بر مبنای کدام قانون در ارتباط با توافق با روسیه آن هم توافق نظامی ابراز نظر می نمایند مگر برای خود جایگاه فراقانونی قائل باشند آن هم بعید نیست !!!! . مگر ایشان مقام نظامی هستند که در ارتباط با مسائل نظامی اظهار نظر می نمایند ؟
متحدی که در بین اکثریت مردمش پایگاهی ندارد ، حاکمیتش بر بخش کوچکی از سوریه به کمک نیروهای خارجی باقی مانده چه نفعی برای منافع ملی ما دارد که این همه امکانات مادی و نظامی برایش هزینه می کنیم .
تاریخ کشورما نشان می دهد استبداد و دیکتاتوری نتیجه ی عدم پای بندی به قانون ، نادیده گرفتن مجلس به عنوان بالاترین تبلور اراده ملت برای اعمال حق حاکمیت آن ها ازطریق تصویب قوانین و اعمال نظارت بر همه ی ارکان مملکت می باشد . گردانندگان کشور که خواهان باز تولید استبداد نیستند باید خود را عملا ملزم به پای بندی به قانون و احترام به نقش مجلس بدانند .
گذشته روسیه مملو از خیانت های بسیاری به مملکت ما و قرار گرفتن در کنار دول مخالف ایران در شرایط حساسی که نیاز به همکاری داشته ایم می باشد . از تاریخ عبرت بگیریم این نامحرم خیانت پیشه را در حریم پایگاه های نظامی خود راه ندهیم زیرا آزموده را آزمودنی خطاست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.