فراکسیون اعتدال در مجلس شکل گرفت/ یاران لاریجانی و حامیان دولت از فراکسیون ولایت جدا شدند

* جزییات تشکیل فراکسیون اعتدال از زبان نماینده رشت

پس از آنکه 180 نماینده مجلس با مشی اعتدالی، اصولگرای میانه، اصولگرای تند و پایداری و البته برخی اصلاح طلبان (که اینان به هردلیلی ریاست عارف را به مصلحت نمی دانستند) حول موضوع ریاست علی لاریجانی در مجلس دهم گردهم جمع شدند، جناح اصولگرا بر ساز و دهل کوبیده و فریاد پیروزی سر داد چراکه تیمی نه نفره مرکب از نیروهای اصولگرای شاخص مجلس دهم، حامیان لاریجانی را در فراکسیونی به نام ولایت گردهم آورده و امید داشتند که مقدرات مجلس را بدست گیرند. غافل از اینکه ائتلاف 180 نفره فقط حول یک موضوع شکل گرفته و آن هم ریاست لاریجانی بود.

تشکیل فراکسیون اعتدال مجلس دهم به ریاست کاظم جلالی

بهرحال، خیلی زود صدای ائتلاف از دل فراکسیون ولایت شنیده شد و خیلی زود هم علی لاریجانی و نزدیکانش دست به کار شدند تا سفره خود را از تندروها جدا کنند. ایشان دیروز دوشنبه با فراخواندن یاران لاریجانی و نمایندگان نزدیک و حامی دولت، فراکسیون سومی را به نام فراکسیون اعتدال در مجلس دهم تشکیل دادند.

این فراکسیون به ریاست کاظم جلالی برای اولین بار روز گذشته در تالار آیینه تشکیل جلسه داد. به نوشته عصر ایران، این فراکسیون با حضور لاریجانی و در غیاب عارف برگزار شد. اصول‌گرایان نزدیک به دولت و نمایندگان اعتدالی از اعضای این فراکسیون هستند.

ویژگی فراکسیون اعتدال را باید در دو نکته خلاصه کرد. اولا: حمایت از دولت و ثانیا: توافق حول محوریت علی لاریجانی. اگرچه، این فراکسیون در مشی نیز معتدل یا میانه تعریف خواهد شد و باید دید با توجه به قرابت با فراکسیون امید، در آینده این دو فراکسیون چه تعامل و رویکردی را نسبت به یکدیگر خواهند داشت.

جعفرزاده ایمن آبادی: تشکیل فراکسیون «اعتدال»؛ آغاز فروپاشی فراکسیون «ولایت»

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مجلس دهم، در مورد تشکیل فراکسیون اعتدال گفت: «به نظر بنده فراکسیون ولایت از هم خواهد پاشید، و تشکیل فراکسیون اعتدال ابتدای انشقاق در فراکسیون ولایت است.»

جعفرزاده
 روز گذشته فراکسیون جدیدی با نام فراکسیون اعتدال در مجلس دهم شکل گرفت؛ فراکسیونی متشکل از اصولگرایان نزدیک به دولت و نمایندگان اعتدالی.
جلسه این فراکسیون به ریاست کاظم جلالی برای اولین بار روز گذشته در تالار آیینه و با حضور لاریجانی و در غیاب عارف برگزار شد.
این خبر حاکی از یک پیام بسیار مهم و البته نه چندان پنهان است؛ انشقاق در فراکسیون ولایت.
به بیان دیگر، تندروهای مجلس دهم که پس از انتخاب لاریجانی به عنوان رئیس، سعی در مصادره وی و البته القای اکثریت فراکسیون ولایت داشتند، اینک با بحران فروپاشی روبرو هستند.
این موضوع نشان می دهد که برخلاف ادعای رسانه ها و چهره های تندرو، فراکسیون ولایت تنها برای ریاست لاریجانی تشکیل شده بود و عملا کارکرد دیگری ندارد و به پایان خود نزدیک می شود.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مجلس دهم، در گفت‎وگو با  رویداد24 در مورد این موضوع گفت: «به نظر بنده فراکسیون ولایت از هم خواهد پاشید، و تشکیل فراکسیون اعتدال ابتدای انشقاق در فراکسیون ولایت است.»
جعفرزاده ایمن آبادی در مورد شکل گیری فراکسیون اعتدال گفت: «همه کسانی که در فراکسیون امید و فراکسیون ولایت نگنجند، مشی اعتدالی داشته باشند، تبعیت از رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهند، به دنبال ایجاد آرامش در جامعه باشند و روحیه اعتدالی و استقلال رای داشته باشند، در این فراکسیون جای خواهند گرفت.»
نماینده رشت در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که آیا این موضوه بدان معناست که اعضای فراکسیون های امید و ولایت، دچار افراط و تندروی هستند، گفت: «خیر، در فراکسیون ولایت برخی دوستان پایداری حضور دارند که خط مشی مشخصی دارند که موجب می شود بسیاری از نمایندگان مجلس نتوانند با آنها دور یک میز جع شوند. در آن سو، در فراکسیون امید نیز طبیعتا تفکرات اصلاح طلبی ممکن است منجر به چنین موردی شود. مجموع این عوامل منتج به آن خواهد شد که فراکسیون دیگری با مشی اعتدالی و مستقل شکل گیرد.»
وی که پیش از این در رسانه ها خبر از پالایش قریب الوقوع در فراکسیون ولایت داده بود، در این مورد گفت: «عقیده بنده این است که فراکسیون ولایت مقطعی و تنها برای انتخاب رئیس مجلس بوده و نمی تواند استمرار پیدا کند؛ چرا که جنس های مختلف درون آن وجود دارد و نمی تواند انسجام داشته باشد، این در حالی است که ما امید به انسجام بیشتری داشتیم.»
جعفرزاده ایمن آبادی تاکید کرد: «به نظر بنده فراکسیون ولایت از هم خواهد پاشید. این موضوع ابتدای انشقاق است؛ نشانه هایی از این فراکسیون نیز مشخص است؛ نارضایتی اعضای فراکسیون ولایت از روند فراکسیون، تهدیدهایی که می شود و البته از سوی دیگر، دوستانی که در کنار آنها بودند، اینک حاضر به ادامه مسیر نیستند.»
منتخب مردم رشت در مجلس دهم، در مورد انگیزه جدا شدن از فراکسیون ولایت را چنین برشمرد: «وجود تندروها و استمرار و تهدیدهای آنها علیه لاریجانی و سایر نمایندگان و همچنین خط مشی آنها نگران کننده است؛ بنابراین ما به این نتیجه رسیدیم که باید فراکسیون مستقل خود را تشکیل دهیم.»
نماینده مجلس دهم در پاسخ به این سوال که چرا اصولگرایان معتدل صبر نکردند تندروها و پایداری ها از فراکسیون خارج شوند، گفت: «تندروها و پایداری ها از فراکسیون ولایت جدا نمی شوند، کما اینکه انتخاب این اسم برای فراکسیون ولایت، چندان مناسب نبود؛ چرا که ممکن است این شبهه ایجاد شود که اگر فردی در این فراکسیون مخالف یک موضوعی است، بنابراین خدای ناکرده مخالف ولایت است! نباید از این روش های ابزاری استفاده کرد و حتی انتخاب نام این فراکسیون نیز به روش پوپولیستی صورت گرفته است.»
وی افزود: «ما با تندروها تنها در یک موضوع وفاق داشتیم و آن هم ریاست لاریجانی در مجلس بود ولی اجازه نخواهیم داد که وی را مصادره کنند.»
جعفرزاده در پاسخ به این سوال که آیا صرفا برای جلوگیری از ریاست عارف به این فراکسیون پیوستند، گفت: «جلوگیری از ریاست وی نبود، بلکه یک تفکر بود؛ چرا که عارف نیز سرمایه عظیمی برای نظام و انقلاب است. شخصا از کسانی بودم که با کمال احترامی که برای عارف قائلم، ریاست وی را به صلاح نمی دانستم. این موضوع نیز بر اساس تفکر شخصی بود نه بر اساس ضدیت با عارف.»
وی افزود: «اعتقاد دارم که عدم ریاست عارف در مجلس دهم به سود جریان اصلاح طلبی در انتخابات 96 خواهد بود؛ چرا که اگر اصلاح طلبان ریاست مجلس را در اختیار می گرفتند، برای انتخابات 96 باید در جایگاه پاسخگویی به ملت برمی آمدند ولی اینک، با عدم ریاست بر مجلس، از جایگاه یک منتقد، هدایت کننده و یک تشکل بزرگ در سایه سیاسی بمانند، و راهبری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مجلس را در اختیار داشته باشند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.