ناامیدی دکتر تاجیک از برخی افراد لیست امید/ فاصله خود را با دولت حفظ میکنیم

* عده ای از منتخبان لیست امید بلوغ سیاسی لازم را ندارند و عده ای دیگر خود را وامدار گفتمان اصلاح‌طلبی نمی دانند…

* چگونه شد کسانی وارد لیست اصلاح‌طلبی شدند که بیشتر از سبقه اصولگرایی برخوردار بودند تا اعتدال…

دکتر محمدرضا تاجیک از فعالان شاخص و تئوریسین های سیاسی جریان اصلاحات گفت: فکر نمی‌کنم افرادی که به ائتلاف اصلا‌ح‌طلبان آمده‌اند در آینده منش اصلاح‌طلبی داشته باشند. وی با تصریح بر اینکه “تأثیر دم مسیحایی اصلاح‌طلبان بود که بعضی توانستند در یک مسابقه پیروز شوند، بنابراین در این شرایط آن کسانی که باید بیشتر خود را هماهنگ می‌کردند با جریان اصلاح‌طلبی، گروه‌های دیگر بودند”.

دکتر محمدرضا تاجیک این روزها دغدغه زیادی درخصوص مانیفست و آینده جریان اصلاحات دارد، در گفتگو با ويژه نامه نوروزي هفته نامه صدا و درباره آینده سیاسی اصلاح‌طلبان گفت: گفتمان اصلاح‌طلبی باید در پَس و پُشت بعضی از نیازها نماند و آنها را وارد ساحت خود کند و پاسخی برای آنها بیابد. در این صورت می‌تواند چترگونه و سقف‌گونه عمل کند، در غیر اینصورت خیلی از آحاد مردم آن را پاسخی به تقاضاهای خود نمی‌یابند.

این استاد علوم سیاسی اصلاح‌طلب با تأکید بر اینکه ما در حوزه سیاست داخلی به دولت انتقاد داریم و فاصله انتقادی خود را با دولت روحانی حفظ می‌کنیم، گفت: بی تردید سویه اصلی اصلاح‌طلبان نسبت به دولت «حمایت منتقدانه» است.،ما تلاش داریم در بازی رقیب قرار نگیریم، اما آیا معنا و مفهوم این گفته این است که ما از هر آنچه دولت می‌کند دفاع می‌کنیم؟ خیر! ما فاصله انتقادی خود با دولت را حفظ می‌کنیم و با فاصله انتقادی از جریان اعتدال است که معنا پیدا می‌کنیم و جدا می‌شویم.

تاجیک اضافه کرد: این مسئله که اصلاح‌طلبان در شرایط سخت، لیستی از نیروهای نسبتا جوان و ناشناخته را ارائه کردند، موضوعی است که من خیلی نسبت به آن دغدغه دارم و باید برای آن فکری کرد و الآن فکر می‌کنم در این شرایط حساس تاریخی این وظیفه بر دوش کسانی گذاشته شده است که هنوز عده‌ای از آنها به بلوغ لازم سیاسی نرسیده‌اند و تجربه بازی سیاسی در شرایط پیچیده را ندارند و ممکن است نتوانند انتظارات را به نحو احسن انجام دهند، بنابراین باید تلاش خود را بکنیم که این بار تمام اصلا‌ح‌طلبان خود را نماینده مجلس بدانند و این نماینده‌ها را تنها نگذارند.

وی ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالیون و اصولگرایان معتدل‌را بر حسب اقتضای شرایط دانست و افزود: ائتلاف گردونه خاص جریان کلی اصلاح‌طلبی و اعتدال بود، اینکه در پس پرده چه گذشت، اجازه بدهید در زمان دیگری صحبت کنیم که چگونه شد کسانی وارد لیست اصلاح‌طلبی شدند که بیشتر از سبقه اصولگرایی برخوردارند تا اعتدال، به هر حال ائتلاف میان چهار گروه آقایان خاتمی، عارف، روحانی و هاشمی‌رفسنجانی اتفاق افتاد، اینکه این افراد چگونه وارد لیست شدند نیاز به بحث مستقل دارد اما این ائتلاف بسیار مهم بود و البته نتیجه خوب و موفقیت‌آمیزی هم داشت.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه، تصریح کرد: اگر پیش‌بینی من را بخواهید، فکر نمی‌کنم که برخی از کسانی که به صورت ائتلافی در جریان اصلاح‌طلبی آمده‌اند در آینده هم منش اصلاح‌طلبی را داشته باشند و خود را وامدار گفتمان اصلاح‌طلبی بدانند؛ باید برای حفظ ائتلاف تمهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.