پایان آلودگی هوای استان کرمانشاه تا غروب امروز + گزارشی از پدیده ریزگردها و وضعیت آلودگی هوای استان در سال های اخیر

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه پیش بینی کرد که هوای استان تا پایان امروز (شنبه 29خرداد95) غبارآلود است و پس از آن شاهد کاهش آلودگی هوا در جو استان خواهیم بود. آنچه در ادامه می آید، درعین حال گزارشی مختصر از وضعیت آلودگی هوا و پدیده ریزگردهای عربی در استان کرمانشاه است که علیرغم تمام مساعی دولت فعلی(تاجاییکه برخلاف دولت گذشته و تخریب های اخیر مخالفان تدبیروامید)، تلاش و اهتمامی جدی در مقابله با این پدیده و هجوم ریزگردها به عمل آورده و ازجمله موفق گردیده است تمام منشأهای داخلی ریزگردها را کنترل نماید، این روزها باردیگر وضعیت هوای استان کرمانشاه را تا مرز بحران پیش برده است.

آلودگی هوای استان کرمانشاه

شاهرخ پارسا مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه روز شنبه در گفت و گو با ایسنا گفت: گرد وغبار از اواخر امشب و فردا به تدریج از جو استان خارج خواهد شد.

شاهرخ پارسا با اشاره به توفان گرد و غباری که روی صحاری عراق ایجاد شده و جو منطقه را تحت تاثیر قرار داد، اظهار کرد: این توفان از واخر روز گذشته وارد جو کرمانشاه شد و باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی در استان گردید.

وی با بیان اینکه دید افقی در نقاط و شهرستان‌های مرزی استان به کمتر از 500 متر هم رسید، یادآوری کرد: در سایر نقاط استان نیز دید افقی کمتر از 5000 متر بود.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه با اشاره به روند کاهشی غلظت توده‌ای که هوای استان را تحت تاثیر قرار داده، بیان کرد: این توده به تدریج از اواخر وقت امشب و فردا از جو استان خارج خواهد شد.

نگاهی به وضعیت آلودگی هوا و هجوم ریزگردها در سال های اخیر

باتوجه به اینکه توده گرد و غباری که در روزهای پنجشنبه و جمعه وارد استان کرمانشاه شده، بسیار غلیظ و شدید بوده به نحوی که کیفیت هوای استان در روزهای پنجشنه و جمعه را در وضعیت بحران و صبح امروز را در وضعیت هشدار قرار داده است، ذیلا به روند این پدیده در سه سال گذشته و نتایج آن اشاره می گردد:

از ابتدای سال جاری تاکنون و با احتساب امروز، هوای کرمانشاه 9 روز در حالت هشدار و یک روز در حالت اضطرار و دو روز در وضعیت بحران قرار داشته است.
شهروندان کرمانشاه در سال 94 هم، 36 روز در هوای خارج از استاندارد نفس کشیدند که 33 روز آن شرایط هشدار و 2 روز هم وضعیت اضطرار را تجربه کردند.
در سال 93 نیز شهر کرمانشاه در مجموع 24 روز هوای غیراستاندارد داشت که 22 روز آن در وضع هشدار، یک روز در وضعیت بحران و یک روز هم در وضع اضطرار قرار داشت.

البته این وضعیت در سال های 92 و پیشتر، بسیار اسفناک بوده و گاه تا یک سوم سال در وضعیت غیر استاندار قرار گرفته و ازجمله تجربه 10 روز پیاپی از وضعیت بحران و اضطرار در استان کرمانشاه و غرب کشور وجود دارد.

گفتنی است، استان کرمانشاه همانند استان های ایلام و خوزستان، در چند سال گذشته حسابی با معضل ریزگردها و آلودگی هوا درگیر بوده و این وضعیت به ویژه مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب را کلافه کرده است.

این پدیده شوم نه تنها عوارض جسمی زیادی به مردم استان تحمیل کرده که حتی با بستن منافذ برگ های درختان بلوط،‌ بشدت به جنگل‌های زاگرس هم آسیب زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.