چه کسی رییس مجلس می شود؛ عارف یا لاریجانی؟

* آیا ریاست مجلس دوره ای خواهد شد؟!

* شایعه حمایت دولت از ریاست لاریجانی؛ از شایعه تا واقعیت!

در آستانه برگزاری انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی؛ دو گزینه “محمدرضا عارف ” و “علی لاریجانی” به عنوان دو گزینه اصلی ریاست مجلس مطرح هستند. اگرچه نتیجه انتخابات مرحله دوم نقش مهمی در تعیین رییس مجلس دارد اما به نظر می آید که شانس لاریجانی را باید بیشتر دانست. چرا که بزرگان جریان اصلاحات و اعتدال و بخصوص سران دولت، به دلایلی(که شرایط سیاسی کشور نقش مهمی در آن دارد)، ترجیح می دهند که ریاست لاریجانی تداوم داشته باشد. ترکیب منتخبین دور اول و نیز احتمال حمایت اصولگرایان، شانس عارف را در این رقابت کمتر نشان می دهد اگرچه دکتر عارف حداقل در دو مصاحبه، نشان داده که به نایب رییسی مجلس، رضایت ندارد.

عارف لاریجانی

نکته مهم این است که نتیجه انتخابات دور دوم مجلس، اثر مستقیمی بر شانس هریک از آقایان عارف و لاریجانی به عنوان رئیس مجلس دارد و برخی تحلیلگران برآنند اگر جریان اصلاحات موفق شود، موفقیت هفتم اسفند را دوباره تکرار کند و حداقل 40 نماینده اصلاح طلب را به مجلس بفرسد، تقریبا ریاست محمدرضا عارف قطعی به نظر می آید اما اگر همین وضعیت شکننده و بینابنی در مرحله دوم هم ادامه کند و دو طیف اصلی مجلس نمایندگانی تقریبا برابر با هم داشته باشند، وضعیت به سمت و سویی دیگر خواهد رفت.

علیرغم آنچه اشاره شد، ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم را باید به دلایل زیر جدی تر دانست:

– بیعت و همراهی 130-140 نماینده اصولگرای مجلس دهم؛ این طیف قطعا میان عارف و لاریجانی به لاریجانی نزدیک تر هستند و البته چون چهره شاخص و مقبولی در حد ریاست مجلس بین آنان وجود ندارد، شانس لاریجانی بیشتر هم خواهد شد، از سوی دیگر ریاست لاریجانی به عنوان یک اصولگرای اعتدال گرا از منظر بیرونی برای اصولگرایان داخل و خارج مجلس خوشایندتر از ریاست عارف خواهد بود و یک “حفظ ظاهر” تمام عیار برای اصولگرایان رقم خواهد خورد.

– همراهی یا سکوت تایید آمیز نمایندگان طیف پایداری(30-40 نفر) با لاریجانی؛اگر در دو قطبی عارف-لاریجانی، جریان پایداری سکوت(رای سفید) را پیش بگیرد، عملا راه ریاست لاریجانی هموار می شود، بسیار بعید است که طیف پایداری از “بغض” لاریجانی به ریاست عارف رای دهد.

– تلاش دولت و شخص رئیس جمهور برای همراه کردن نمایندگان مستقل با لاریجانی اگر دولتی ها به پاس همراهی لاریجانی با برجام از یک سو و داشتن این تحلیل که وجود شخصی چون لاریجانی در راس مجلس بیشتر به نفع کشور و نظام و حتی دولت است تا ریاست عارف(که وجود مشکلات و چالش های شخصی بین عارف و رئیس جمهور روحانی هم می تواند این گمانه را تشدید کند) حرکت کنند، ریاست لاریجانی بسیار محتمل خواهد بود.

– نگاه داشتن و حفظ علی لاریجانی در جریان “اعتدال-اصلاحات” راهبردی است که رهبران اصلاحات به خوبی از میزان ارزشمند بودن و استراتژیک بودن آن مطلع هستند و می توانند عارف را مانند انتخابات 92 مجاب کنند که به نفع عقل جمعی از خواسته خود دست بکشد.

از سوی دیگر، لاریجانی در صورت ریاست مجدد بر مجلس دهم؛ قاعدتا “دوز” همراهی با جریان “اعتدال -اصلاحات” را بیشتر خواهد کرد، علی لاریجانی  سابقه رفاقت و همراهی فراکسیون اقلیت اصلاح طلب در دوره های هشتم و نهم را هم در کارنامه خود دارد و از همین رابطه برای کنار زدن غلامعلی حدادعادل استفاده کرد.

شق سوم هم تفاهم عارف و لاریجانی برای ریاست دوره ای مجلس است، به این صورت که دوسال لاریجانی و دوسال عارف رئیس مجلس شوند و نفر دوم در جایگاه نایب رئیس قرار گیرد، گزینه ای که قاعدتا محمدرضا عارف اگر به این تحلیل برسد ریاست مجلس هدف آسانی برایش نخواهد بود، با این گزینه موافقت خواهد کرد، هرچند نمی توان مطمئن بود که علی لاریجانی هم با این راه سوم موافقت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.