کرمانشاه هفتمین استان “جوان” کشور/ یک سوم جمعیت کرمانشاه از آن جوانان است

استان کرمانشاه با دارا بودن یکی از بالاترین آمارهای جمعیت جوان و جمعیت مولد کشور، در مبحث معضلات اجتماعی و چالش های جمعیت جوان، با مشکلاتی مواجه است که قطعا “بیکاری” مهمترین نمود آن می باشد.

یک سوم جمعیت استان کرمانشاه بین 15 تا 29 سال سن دارند و این استان، دارای رتبه هفتم جوانترین استان های کشوراست. این استان از نظر جمعیت مولد، رتبه ششم کشور را دارا است و آمار نسبت جمعیت بالای 65 سال آن، گویای وضعیت نه چندان مطلوب “امید به زندگی” و شاخص هایی چون “سلامت و بهداشت” می باشد.

 جمعیت جوان استان کرمانشاه

علیرضا قبادی مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه به مناسبت روز “جوان” در گفت و گو با ایسنا کرمانشاه، با اشاره به انجام آخرین سرشماری کشور در سال 1390، گفت: بر اساس این سرشماری استان کرمانشاه هفتمین استان جوان کشور است.

 وی تصریح کرد: بر اساس این سرشماری 21 درصد جمعیت استان کرمانشاه کمتر از 14 سال سن دارند، 33 درصد جمعیت ما بین 15 تا 29 ساله‌اند، 39 درصد جمعیت استان بین 30 تا 64 ساله بوده و هفت درصد جمعیت نیز بالای 65 سال دارند.

قبادی با بیان اینکه دو تعریف آماری برای تعیین جمعیت جوان وجود دارد، اظهار کرد: بر اساس یک تعریف جمعیت سنی بین 15 تا 29 سال جوان محسوب می‌شوند که بر این اساس 670 هزار و 180 نفر، معادل 33 درصد جمعیت استان جوان محسوب می‌شوند.

وی افزود: بر اساس تعریف دیگر جمعیت سنی بین 20 تا 34 سال به عنوان جمعیت جوان در نظر گرفته می‌شود که بر این اساس نیز 649 هزار و 872 نفر از جمعیت استان که معادل 32 درصد جمعیت استان است، جوان محسوب می‌شوند.

به گفته مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه، رده سنی 15 تا 64 سال جمعیت مولد محسوب شده که این تعداد نیز در استان کرمانشاه یک میلیون و 482 هزار و 518 نفر است که حدود سه چهارم جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و استان کرمانشاه در این زمینه رتبه ششم کشور را داراست.


توضیح اندیشه کرمانشاه: علیرغم وجود جمعیت جوان قابل توجه، چنین جمعیتی درصورت مدیریت و برنامه ریزی مناسب، می تواند بزرگترین فرصت و پتانسیل آتی استان باشد که متأسفانه در سال های اخیر و با رواج فرهنگ تک فرزندی در استان کرمانشاه، خطر تغییر صددرصدی آمارهای فوق در دهه آینده وجود دارد بخصوص آنکه نرخ رشد جمعیت در استان کرمانشاه در سال گذشته، 1.2 درصد اعلام شده و نیک می دانیم که ورودی مدارس استان ما در پایه های اولیه عمدتا درحال کاهش بوده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.